Niemiecka Wystawa Ogrodnicza Bundesgartenschau - BUGA 2009

BUGA - Bundesgartenschau - jest niemieckim festiwalem ogrodniczym obejmującym także tematy związane z architekturą krajobrazu. Festiwal odbywa się w różnych miejscach kraju w cyklu dwuletnim. Główną jego ideą jest tworzenie na wydzielonym obszarze miasta nowoczesnych ogrodów pokazowych, ale jest także częścią planu rozwoju obszarów miejskich regionu, w którym się odbywa.

 

Kwietna kaskada spływająca ku pałacowym basenom

Tegoroczny festiwal w okresie od 23 kwietnia do 11 października gościł w miejscowości Schwerin - stolicy Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Wystawa mieściła się na terenach wokół zamku, nad brzegiem jeziora Swaryńskiego, skupiając siedem tematycznie wyróżnionych ogrodów.

Ogrody kuchenne - skrzynie z  roślinami zielnymi

Wystawę odwiedziłam w okresie późnej jesieni. Zwiedzanie rozpoczęłam od kwietnej kaskady - rabaty z sezonowych roślin zielnych posadzonych na terenie pochylonym w kierunku pałacowych basenów wodnych, co dało efekt "spływającej" roślinności. Następnym etapem zwiedzania wystawy była część poświęcona ogrodom pamięci, czyli aranżacjom nagrobków cmentarnych, rzetelnie zaprojektowanych i wykonanych z fantazją i polotem. Taki cmentarz zupełnie nie przypominał polskiego, tradycyjnego. Następnie udałam się do części nazwanej ogrody kuchenne. Zaprezentowano w niej głównie rośliny warzywne. Nie były to jednak typowe warzywniaki. Elementem przewodnim były tu obramowania wykonane z tworzywa sztucznego o barwie seledynowej, nadające miejscu nowoczesnego charakteru. Kolejnym zwiedzonym przez mnie miejscem był ogród zabaw. Zaprezentowano tu tematyczne miejsca zabaw dla dzieci w różnym wieku. Były tu wielbłądy, lampa Aladyna, trampoliny czy też jaskinia i skałki do wspinania.