FLORIADA 2012

FLORIADA jest to międzynarodowa wystawa ogrodnicza organizowana raz na 10 lat od 1960 roku w jednym z holenderskich miast. Jest to wydarzenie jak na dziesięciolecie przygotowań przystało niezwykłe, dlatego mając wielkie oczekiwania wybrałam się do Velno, by móc przekonać się osobiście o jego jakości i światowej skali. Rzeczywiście nie zawiodłam się i to co mogłam obejrzeć i przeżyć w ciągu dwóch dni spędzonych na zwiedzaniu zapamiętam na całe życie.

Na wystawie zachwyciły mnie nowoczesne budynki i ciekawe pawilony. Inspirację dały piękne ogrody w różnorakich stylach. Niesamowitym przeżyciem była podróż kolejką linową unoszącą się ponad obszar parku skąd roztaczał się widok na wszystkie jego zakątki.

Park, w którym zorganizowano Floriadę został dopasowany do naturalnego krajobrazu miejsca, tj. stary sosnowy las stał się integralną częścią kompozycji wystawy. W zamyśle tegoroczna Floriada miała stanowić edukacyjną podróż poprzez pięć tematycznie podzielonych segmentów. "Environment" ukazywał jak kwiaty, rośliny, drzewa, owoce i warzywa mogą poprawiać jakość naszego życia codziennego. "Green Engine", natomiast przybliżał zwiedzającym cały łańcuch zależności w środowisku zrównoważonego rozwoju ekologicznego. W obszarze tematycznym "Relax & Heal" skupiono się na duchowym i psychologicznym aspekcie wypoczynku w przyrodzie, a w strefie "Education & Innovation" zaprezentowano interakcję jaka zachodzić może w sferze edukacji i innowacji na poziomie środowiska naturalnego. "World Show  Stage" to szeroko pojęte spotkanie kultur z całego świta, nie tylko w aspekcie ogrodnictwa.

Część ogrodów jakie udało mi się zwiedzić podczas lipcowego pobytu w Velno zaprezentuję na poniższych fotografiach.
KK